Brazylia jest największym producentem kawy na świecie. Produkcja na poziomie 35.000.000 worków rocznie to wynik, do którego żaden z konkurentów na tym rynku nawet nie może sie zbliżyć. Stoki zwłaszcza południowo-środkowej Brazylii pokryte są ogromnymi plantacjami drzew kawowca liczonych w milionach. Brazylia jest gigantem produkcyjnym, chociaż trzeba również przyznać, że koncentruje się na kawach o znaczeniu przemysłowym - używanych często do produkcji mieszanek firmowych. Łagodnych, z niską kwaskowatością, a przez to smacznych, ale jednocześnie nie wyróżniających się niczym szczególnym. Kawy w Brazylii są najczęściej przetwarzane na sucho.

   Oferowany tutaj produkt to kawa Brazylia Santos - świeżo palona, ziarnista:

   Zdecydowanie najlepszą wśród kaw brazylijskich jest kawa Santos. Jest to rynkowa nazwa brazylijskiej kawy wysyłanej w świat z portu Santos, a uprawianej na plantacjach w stanie São Paulo i Minas Gerais. Kawa Santos to kawa wysokiej jakości, którą cechuje owocowy i lekko kwaskowaty smak. Kawa brazylijska Santos to kawa o łagodnym, czystym i dość bogatym aromacie. Jej smak jest wyrazisty i czysty. Kawę Santos charakteryzuje zharmonizowany smak i niska kwaskowatość. Jest to kawa z małą zawartością kofeiny. Brazylijska kawa z prowincji Santos jest uprawiana jest na plantacjach na wys. 500-800 m.n.p.m. i jest jedną z lepiej znanych kaw na świecie.

   Ceny podawane na stronie są cenami za 100g kawy.

   Cechy charakterystyczne kawy Brazylia Santos:

  • Aromat: łagodny, dosyć bogaty, czysty, charakterystyczny
  • Smak: wyrazisty, pełny, czysty, zharmonizowany, bez kwasowości
  • Wysokość upraw: kawa rośnie na plantacjach znajdujących się na wysokościach od 500 do 800 m.n.p.m.
  • Zawartość kofeiny: 130 mg / filiżankę
  • Ziarno: duże
  • Polecane sposoby przyrządzania: tygielek, ekspres przelewowy.

 

   Więcej o historii kawy, uprawach i obróbce:

   Trudno dziś sobie wyobrazić świat bez kawy. Jej długa historia podboju świata rozpoczęła się w etiopskiej prowincji Kaffa. Dziś nie da się jednoznacznie określić, kiedy zaczęto pić kawę. Początkowo szukano prawdopodobnie jej działań leczniczych, ale pierwsze plantacje na terenach dzisiejszej Etiopii i Somalii powstały już w VI w. p.Ch. Początkowo pito po prostu wywar z zielonych ziaren kawy długo moczownych w wodzie. Od XIV wieku Arabowie zaczęli kawę upalać, mielić i parzyć.

   Kawa przetarła swój szlak do Europy dzięki Wenecjanom na początku XVII wieku, gdzie otwarto pierwszą kawiarnię na naszym kontynencie. I to pomimo, że Arabowie utrzymali w ścisłej tajemnicy metody uprawy, palenia i parzenia kawy. Legendarną już postacią w polskiej historii kawy jest Jerzy Franciszek Kulczycki, który po victorii wiedeńskiej, za zasługi w bitwie, poprosił w nagrodę o 300 worków kawy znalezionych w tureckim obozie. Dzięki tej zdobyczy Kulczycki otworzył pierwszą w Wiedniu kawiarnię. Natomiast pierwsza kawiarnia w Polsce powstała w Warszawie, w 1724 roku. Kawiarnia ta jednak dość szybko splajtowała, bo smak kawy nie przekonał jeszcze Polaków.

   Do rodzaju Coffea należy kilkadziesiąt gatunków kawowca. Jednak znaczenie przemysłowe mają tylko kawa arabika i robusta. Przy czym to arabika stanowi ok. 70-80% światowej produkcji kawy. Przeciętny konsument nie odróżni pewnie ziaren kawy robusty i arabiki jednak gatunki te różnią się wieloma cechami. Przeciętnie robusta zawiera prawie dwukrotnie więcej kofeiny niż arabica. Co jest mocno wyczuwalne w smaku: arabika jest łagodna, a robusta ostrzejsza i bardziej kwaskowata.

   Drzewka kawowca owocują przez cały rok. Owoce kawy pojawiają się po 4-6 latach od zasadzenia. Krzewy kawowca uprawia się w pasie otaczającym kulę ziemską między zwrotnikami. Ziarna kawy przypominają wiśnię rosnącą w gronach.

   Metody zbioru są różne. Tradycyjna polega na zbieraniu spod krzewów suchych owoców. Jednak najczęściej zbiera się kawę ręcznie lub maszynowo. Ręczny zbiór kawy daje gwarancję jakości, ale jest jednocześnie sporo droższy, bo jedna osoba jest w stanie zebrać 50 – 100 kg owoców kawowca dziennie, z czego można uzyskać 10 – 20 kg ziarna kawy.

   Kawę pozbawia się łupinek dwiema metodami: (1) na sucho – ziarna kawy rozkładane są na matach, na słońcu, często przewracane, aby nie zaczęły fermentować, następnie pozbawiane łupinek maszynowo lub (2) na mokro - kawa oczyszczana na mokro uważana jest za kawę lepszego gatunku, co oznacza również wyższą cenę. Po oczyszczeniu ziarna są przez okres 1-3 tygodni suszone: (1) naturalnie - ziarna schną na matach lub (2) w specjalnych suszarniach. Jest to bardzo ważny etap produkcji. Zbyt suche ziarna kawy będą pękać, natomiast zbyt wilgotne spowodują gnicie. Ziarna kalibruje się oraz sortuje według ciężkości. Uważa się, że im większe ziarno, tym lepsza kawa.

   Kawa nadaje się do mielenia i parzenia dzięki procesowi palenia w specjalnych piecach przy temperaturze ok. 220 – 240 stopni. Ten proces produkcyjny pozwala uwolnić aromatyczne olejki kawowe, które po zaparzeniu kawy gwarantują nam doznania smakowe i zapachowe.

Napisz opinię

Proszę się zalogować lub zarejestrować wby wystawić ocenę

 

  • Kod produktu: Kawa arabika Santos Brazylia
  • Dostępność: 20
  • 11,00PLN

  • Netto: 8,94PLN

Tagi: kawa, arabika, Brazylia, santos