Kawa trafiła na indonezyjskie wyspy pod koniec XVII wieku za sprawą przedsiębiorców holenderskich z Kompanii Wschodnioindyjskiej. Już na początku XVIII wieku pierwsza kawa z Indonezji dotarła do Europy, a wkrótce Indonezja stała się jednym z większych producentów kawy. I tak jest do dzisiaj. Indonezja mieści się w piątce światowych potentatów w produkcji kawy. Najlepsze plantacje wykorzystują żyzność wysoko zmineralizowanych wulkanicznych gleb i dobry klimat, sprzyjający tej uprawie. Indonezyjskie kawy różnią się jakością (dużą część produkcji stanowi robusta). Kawy sprzedawane są zazwyczaj pod nazwami wysp, z których się pochodzą. Roczna produkcja to 6 700 000 worków.

   Oferowany tutaj produkt to kawa Indonezja Kalossi - świeżo palona, drobno mielona:

   Kawa drobno mielona przeznaczona jest dla tych miłośników czarnego naparu, którzy preferują tradycyjne sposoby parzenia kawy, a więc w tygielku (po arabsku, po turecku) oraz zalewanie wrzątkiem.

   Doskonała kawa indonezyjska Kallosi z wyspy Celebes / Sulawesi to kawa o intensywnym i głębokim aromacie. Ma smak mocny i zdecydowany, z nutą orzechów macadamia. Kawa ta dojrzewa  na plantacjach położonych stosunkowo nisko. Kawa o średniej zawartości kofeiny, ale czerpie swój wspaniały smak i aromat z zalecanego mocnego palenia.

   Ceny podawane na stronie są cenami za 100g kawy.

   Cechy charakterystyczne kawy Indonezja Kalossi:

  • Aromat kawy Kalossi: intensywny, charakterystyczny
  • Smak kawy Kalossi: mocny, zdecydowany, nuty leśne i orzechów macadamia
  • Wysokość upraw: kawa rośnie na plantacjach znajdujących się na wysokościach od 500 do 1.500 m.n.p.m.
  • Zawartość kofeiny: 130 mg / filiżankę kawy.
  • Ziarno kawy Kalossi: duże
  • Polecane sposoby przyrządzania kawy Kallosi: ekspres ciśnieniowy.

 

   Więcej o historii kawy, uprawach i obróbce:

   Trudno dziś sobie wyobrazić świat bez kawy. Jej długa historia podboju świata rozpoczęła się w etiopskiej prowincji Kaffa. Dziś nie da się jednoznacznie określić, kiedy zaczęto pić kawę. Początkowo szukano prawdopodobnie jej działań leczniczych, ale pierwsze plantacje na terenach dzisiejszej Etiopii i Somalii powstały już w VI w. p.Ch. Początkowo pito po prostu wywar z zielonych ziaren kawy długo moczownych w wodzie. Od XIV wieku Arabowie zaczęli kawę upalać, mielić i parzyć.

   Kawa przetarła swój szlak do Europy dzięki Wenecjanom na początku XVII wieku, gdzie otwarto pierwszą kawiarnię na naszym kontynencie. I to pomimo, że Arabowie utrzymali w ścisłej tajemnicy metody uprawy, palenia i parzenia kawy. Legendarną już postacią w polskiej historii kawy jest Jerzy Franciszek Kulczycki, który po victorii wiedeńskiej, za zasługi w bitwie, poprosił w nagrodę o 300 worków kawy znalezionych w tureckim obozie. Dzięki tej zdobyczy Kulczycki otworzył pierwszą w Wiedniu kawiarnię. Natomiast pierwsza kawiarnia w Polsce powstała w Warszawie, w 1724 roku. Kawiarnia ta jednak dość szybko splajtowała, bo smak kawy nie przekonał jeszcze Polaków.

   Do rodzaju Coffea należy kilkadziesiąt gatunków kawowca. Jednak znaczenie przemysłowe mają tylko kawa arabika i robusta. Przy czym to arabika stanowi ok. 70-80% światowej produkcji kawy. Przeciętny konsument nie odróżni pewnie ziaren kawy robusty i arabiki jednak gatunki te różnią się wieloma cechami. Przeciętnie robusta zawiera prawie dwukrotnie więcej kofeiny niż arabica. Co jest mocno wyczuwalne w smaku: arabika jest łagodna, a robusta ostrzejsza i bardziej kwaskowata.

   Drzewka kawowca owocują przez cały rok. Owoce kawy pojawiają się po 4-6 latach od zasadzenia. Krzewy kawowca uprawia się w pasie otaczającym kulę ziemską między zwrotnikami. Ziarna kawy przypominają wiśnię rosnącą w gronach.

   Metody zbioru są różne. Tradycyjna polega na zbieraniu spod krzewów suchych owoców. Jednak najczęściej zbiera się kawę ręcznie lub maszynowo. Ręczny zbiór kawy daje gwarancję jakości, ale jest jednocześnie sporo droższy, bo jedna osoba jest w stanie zebrać 50 – 100 kg owoców kawowca dziennie, z czego można uzyskać 10 – 20 kg ziarna kawy.

   Kawę pozbawia się łupinek dwiema metodami: (1) na sucho – ziarna kawy rozkładane są na matach, na słońcu, często przewracane, aby nie zaczęły fermentować, następnie pozbawiane łupinek maszynowo lub (2) na mokro - kawa oczyszczana na mokro uważana jest za kawę lepszego gatunku, co oznacza również wyższą cenę. Po oczyszczeniu ziarna są przez okres 1-3 tygodni suszone: (1) naturalnie - ziarna schną na matach lub (2) w specjalnych suszarniach. Jest to bardzo ważny etap produkcji. Zbyt suche ziarna kawy będą pękać, natomiast zbyt wilgotne spowodują gnicie. Ziarna kalibruje się oraz sortuje według ciężkości. Uważa się, że im większe ziarno, tym lepsza kawa.

   Kawa nadaje się do mielenia i parzenia dzięki procesowi palenia w specjalnych piecach przy temperaturze ok. 220 – 240 stopni. Ten proces produkcyjny pozwala uwolnić aromatyczne olejki kawowe, które po zaparzeniu kawy gwarantują nam doznania smakowe i zapachowe.

 

 

Napisz opinię

Proszę się zalogować lub zarejestrować wby wystawić ocenę

 

  • Kod produktu: Kawa arabika Kalossi Indonezja drobno mielona
  • Dostępność: 10
  • 18,00PLN

  • Netto: 14,63PLN

Tagi: kawa, arabika, Indonezja, kalossi