Parzenie kawy w tygielku

Parzenie kawy w tygielku

   Parzenie dobrej kawy to prawdziwa sztuka i dający olbrzymią satysfakcję rytuał. Odpowiednio dobrane akcesoria do kawy są więc niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni, niezależnie od tego jak przyrządzamy naszą ulubioną kawę.

   Poniżej przedstawiamy kilka porad praktycznych, jak parzyć kawę w tygielku. Parzenie kawy w ten tradycyjny sposób wymaga odrobiny cierpliwości i wprawy, ale potem sprawia to naprawdę wielką frajdę i daje mnóstwo satysfakcji, zwłaszcza, że uzyskiwany tym sposobem smak i aromat kawy jest niepowtarzalny. Poniższe uwagi są poradami bardzo ogólnymi. Wraz z wprawą i doświadczeniem wypracujecie sobie Państwo swoją technikę, a to tak na dobry początek:

   Parzenie kawy w tygielku - po "arabsku", po "turecku":

1. Na dno tygielka do parzenia kawy sypiemy odpowiednią ilość zmielonej kawy.

UWAGA !!! Do parzenia kawy w tygielku należy używać kawy bardzo drobno zmielonej - na tzw. "pył". Kawa kupowana w marketach jest za grubo mielona. Kawa ta da się oczywiście także zaparzyć w ten sposób, ale trudno będzie uzyskać oczekiwany efekt, a zwłaszcza "cremę".

2. Kawę zalewamy wodą i stawiamy na źródle ciepła (palnik, płyta).

UWAGA !!! Nalewajmy do tygielka tyle wody, aby napar miał miejsce na lekkie uniesienie się podczas parzenia, a więc nie więcej niż 3/4 objętości.

3. Zalaną wodą kawę podgrzewamy wolno, tak aby kawa nie zagotowała się.

UWAGA !!! Kawa gotująca się, pozostawiona bez opieki, może wykipieć !!!

4. Kiedy warstwa kawy pływającej po powierzchni gotowanej wody zaczyna lekko się unosić, należy tygielek zdjąć z palnika i lekko opukując naczyniem o blat kuchenny doprowadzić do tego, żeby kawa opadła.

UWAGA !!! Należy nie dopuszczać do powstania na fusach pękających "bąbli", bo to może oznaczać, że temperatura naparu jest za wysoka i kawa zostanie przeparzona.

5. Tę czynność należy ponowić jeszcze dwukrotnie.

6. Po zakończeniu parzenia kawy, następuje niemniej ważny proces serwowania kawy do filiżanki.

7. Zaparzoną w tygielku kawę serwujemy tak, aby pływające fusy kawy nie przelały się do filiżanki. Musi to być ruch płynny, nie za szybki, ale także nie za wolny, bo nie uda nam się uzyskać w filiżance efektu "cremy" na kawie. Musimy także postarać się, aby powstała na powierzchni kawy "crema" zamknęła się całkowicie, nie pozostawiając na kawie czarnych "dziur".

8. Powstanie całkowicie zamkniętej "cremy" na zaparzonej kawie oznacza, że kawa była odpowiednio zmielona, cały proces parzenia kawy przeprowadziliśmy prawidłowo, a także, że nasz sposób nalewania kawy jest odpowiedni co do tempa. W krajach, gdzie pije się parzoną w ten sposób kawę, gospodarz domu bierze sobie za punkt honoru to, żeby "crema" na podanej kawie była pełna (bez "dziur")

9. Czasami do filiżanki kawy dodaje się jeszcze małą łyżeczkę zaparzonych w tygielku fusów kawy, aby dodać naszej kawie mocy działającej do ostatniego "łyku".

10. Parzenie kawy w tygielku to rytuał, który sprawia każdemu kawoszowi mnóstwo satysfakcji, a smak kawy zaparzonej w tygielku jest niepowtarzalny. SMACZNEGO !!!

 


Brak produktów w tej kategorii.